Polskie innowacje jako współczesny patriotyzm

Redakcja
0
0
0
Podpis papieża Fanciszka na eVanie
Podpis papieża Fanciszka na eVanie / AG Innovations

11 listopada to dzień, w którym celebrujemy niepodległość Polski i refleksyjnie zatrzymujemy się nad historią, która kształtowała naszą tożsamość. To także czas, by pokazać, jak patriotyzm możemy manifestować w gospodarce. Rozwój polskiego kapitału, wspieranie rodzimych firm i innowacyjnych rozwiązań to działania, które nie tylko umacniają naszą gospodarkę, ale również przyczyniają się do budowania narodowej dumy.

Wspominając kolejnych patriotów, nie możemy zapomnieć o wielkich postaciach naszego przemysłu, takich jak Hipolit Cegielski, który w XIX wieku założył fabrykę w Poznaniu, stając się symbolem polskiego przemysłu i przedsiębiorczości. Parowozy wyprodukowane w tej firmie dalej jeżdżą. Podobnie, założyciele fabryki Ursus, którzy z pasją i determinacją tworzyli nowoczesne maszyny rolnicze, przypominają nam o sile tworzenia przemysłu z polskim kapitałem. A wszystko zaczęło się od trudnej decyzji na tamte czasy zastawienia posagów córek. Również Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej, który dzięki swojej intuicji i talentowi zrewolucjonizował wydobywanie ropy naftowej, pokazuje, że innowacje i odwaga w działaniu są fundamentem nie tylko sukcesu jednostki, ale i całego narodu. To na Podkarpacie przyjeżdżali wysłannicy amerykańskich firm by podpatrywać polskiego wynalazcę.

Dziś, patrząc w przyszłość, Polska staje przed wielkimi wyzwaniami i możliwościami, szczególnie w zakresie elektromobilności. Jesteśmy na progu rewolucji w transporcie, a Polacy mają szansę stać się liderami w tej dziedzinie. Firmy takie jak ARP E-Vehicles (należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu) z Bydgoszczy, z ich nowoczesnymi rozwiązaniami i innowacyjnymi technologiami, pokazują, że potrafimy tworzyć bezpieczne i przyjazne dla środowiska pojazdy.

- Autobusy Pilea, które oferują baterie umieszczone w podłodze oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa, są doskonałym przykładem polskich osiągnięć. Dodatkowo autobusy są wspierane autorskim rozwiązaniem  w branży IT, które mogą konkurować na rynku europejskim - mówi Piotr Śladowski.

Piotr Śladowski, prezes ARP E-Vehicles spólki skarbu państwa, podkreśla znaczenie polskiego kapitału w rozwoju innowacji:

- Inwestując w polskie przedsiębiorstwa, inwestujemy w przyszłość naszego kraju. Kupując polskie autobusy zeroemisyjne z Bydgoszczy wspieramy polski przemysł na terenie całego kraju, który dostarcza nam różne elementy - mówi Piotr Śladowski.

Natomiast Marcin Fidler, autor książki o wynalazkach, zwraca uwagę na to, jak każdy z nas, decydując się na zakup lokalnych produktów, wpływa na rozwój rodzimych innowacji i tworzenie miejsc pracy. Krzysztof Burda z Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności dodaje, że dziś budując elektromobilność Polska może być liderem rozwiązań stosowanych w Europie i Azji czy Afryce.

Kiedy decydujemy się na zakup produktów od polskich firm z polskim kapitałem, budujemy nie tylko silną gospodarkę, ale także poczucie wspólnoty i odpowiedzialności. Kupowanie polskich produktów nie jest powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie – to powód do dumy!

- Wspierając rodzimą produkcję, przyczyniamy się do rozwoju naszej Ojczyzny i przyszłości nas wszystkich, co jest najbardziej wymowną formą patriotyzmu w dobie globalizacji - przekonuje Przemysław Przyjazny z Izby Zawodowego Biznesu w Poznaniu.

Transformacja gospodarcza, która teraz się dzieje to także nowoczesne wynalazki i wdrożenia Polaków.

- Koncepcje nowoczesnych ładowarek samochodowych, baterii do e-aut, magazynów energii to wszystko jest projektowane przez polskich naukowców i startuperów - wymienia Krzysztof Burda z Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Takim przykładem jest odpowiedź na potrzeby małych miast eVan jak kiedyś samochody typu lublin, żuk czy nysa o tarpanie nie wspominając.

-  Evan ze Zgorzelca to samochód elektryczny o bardzo długim zasięgu oraz kilkudziesięciu opcjach dostosowania nadwozia od karetki pogotowia przez straż pożarną czy pojazd komunalny. Autorskie podwozie umożliwia nam wiele modyfikacji - mówi Albert Gryszczuk z Innovationa AG pomysłodawca projektu.

11 listopada, zachęcamy do refleksji nad naszym wkładem w budowanie lepszej przyszłości dla Polski. Róbmy zakupy z głową, stawiajmy na jakość i polski kapitał, budując jednocześnie silną, nowoczesną i odpowiedzialną gospodarkę. Czas pandemii COVID-19 czy początek wojny na Ukrainie pokazały, że firmy, które posiadały produkcje na terenie kraju, mogły normalnie działać.

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...

Ogłoszenia

Szczecin stawia na czysty transport. Miasto planuje zakup 50 autobusów wodorowych
Sztuczna inteligencja i energia – przyspieszający sojusz zmieniający reguły gry. Nowy raport MAE odsłania kulisy rosnącego wpływu AI na sektor energetyczny
Ponad 800 mln zł na energooszczędne modernizacje uczelni, szpitali i urzędów
W Zielonej Górze parlamentarzyści dyskutowali
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną