Czy wszyscy będziemy bezrobotni?

Redakcja
0
0
0
kadr z materiału wideo
kadr z materiału wideo / https://youtu.be/wg6QvLeFee0

W swojej książce zatytułowanej „Koniec Pracy” Jeremy Rifkin już w XX wieku wieszczył, że na skutek postępu technologicznego coraz więcej ludzi będzie bez pracy, bo liczba dostępnych miejsc pracy będzie systematycznie spadać Najnowszy odcinek serii Okiem Doktora rozbija pozycję Rifkina na czynniki pierwsze.

Jak widać ze światowych statystyk, założenia, że automatyzacja procesów produkcyjnych stworzy porównywalną liczbę nowych miejsc pracy do tych, które stracimy, okazały się być błędne. Dopiero kryzys z końca pierwszej dekady XXI wieku oraz pandemia covid-19 zatrzymały ogólnoświatowy trend. Jednak zaczyna on powracać, głównie za sprawą sztucznej inteligencji, która już teraz eliminuje wiele miejsca pracy, głównie w zawodach twórczych. Trzeba mieć też na względzie, że gospodarka obiegu zamkniętego, jakże istotna dla przyszłości naszej planety, jest przeciwwagą dla powszechnego konsumeryzmu. Wpłynie zatem na spadek ilości wytwarzanych dóbr i a tym samym kolejne miejsca pracy zostaną wymazane, głównie w produkcji i sprzedaży.

Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji. Rifkin w swojej książce kilka rozwiązań przedstawia. Aby poznać te rozwiązania należy przeczytać książkę lub obejrzeć wspomniany odcinek Okiem Doktora autorstwa dra Przemysława Łonyszyna.

 

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...

Ogłoszenia

Szczecin stawia na czysty transport. Miasto planuje zakup 50 autobusów wodorowych
Sztuczna inteligencja i energia – przyspieszający sojusz zmieniający reguły gry. Nowy raport MAE odsłania kulisy rosnącego wpływu AI na sektor energetyczny
Ponad 800 mln zł na energooszczędne modernizacje uczelni, szpitali i urzędów
W Zielonej Górze parlamentarzyści dyskutowali
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną